اپل با iCar به سمت خودرو سازی می رود

اخبار کمپانی ها 01 اسفند 93
اپل با iCar به سمت خودرو سازی می رود
5 (100%) 2 votes

جدیدا اخباری در رابطه با پروژه جدید منتشر شده است که غول فناوری آمریکایی با همکاری مهندسان خودروساز بر روی ” آی کار ” مشغول کار هستند .  و حالا علاوه بر گوگل ، اپل نیز تبدیل به یک رقیب برای خودروسازان خواهد شد .

پروژه آی کار اپل

 

“کارپلِی” (CarPlay)، محصول اپل که برای استفاده از قابلیت‌های گوشی‌های آیفون روی خودرو نصب می‌شود .

 

مشخصات احتمالی ” آی‌کار” اپل

 

گفته می‌شود “آی‌کار” (iCar – محصول اپل) خودرویی روبوتیک با هدایت مستقل نیست؛ دست‌کم از ابتدا این‌گونه طراحی نشده است. هرچند به اعتقاد برخی ناظران بعید به نظر می‌رسد اپل چنین تصمیمی گرفته باشد. این گروه چشم‌پوشی اپل از خودرویی خودکار را مایه شگفتی می‌داند چون اپل نمی‌خواهد از گوگل عقب بماند. خودروی روبوتیک گوگل در آستانه تکمیل است و قرار است شمار کمی از آن به صورت گزینشی به مشتری‌هایی خاص واگذار شود.

جزئیاتی هم از ظاهر “آی‌کار” در دست نیست. چندی پیش جانی آیو، نایب‌رئیس ارشد بخش طراحی اپل، از ظاهر خودروهای موجود در بازار انتقاد کرده بود. از سویی، او خود مجموعه‌ای از خودروهای قدیمی و اسپورت دارد. ناظران بر این اساس انتظار دارند ظاهر “آی‌کار” تلفیقی از یک “اُلد تایمر” و یک خودروی مدرن باشد.

 

آیا اپل باز هم برگ برنده را رو می‌کند؟

 

ناظران می‌گویند اپل فرصت مناسبی را برای ورود به عرصه خودروسازی انتخاب کرده است. این شرکت همواره ایده‌های موجود را به محصول مشتری‌پسندی تبدیل کرده و افتخار نهایی را نصیب خود کرده است؛ ایده‌هایی که دیگران روی آن کار کرده اما نتوانسته‌اند به سرانجام برسانند. این روزها هم خودروسازانی چون تسلا، تویوتا یا ب‌ام‌و برای تصاحب بازار خودروهای برقی تلاش می‌کنند، اما مشتریان هنوز می‌گویند: «ایده‌ی خوبی است، اما …»

مشخص نیست اپل، به فرض تولید “آی‌کار”، از پس مشکلات کنونی خودروهای برقی (طول پیمایش، شارژ باتری یا قیمت تمام‌شده) برآید، اما در یک نکته تردیدی نیست: اگر اپل هم محصولی مشابه محصولات موجود در بازار ارائه کند، بختی برای موفقیت ندارد.

 

رقابت با گوگل و دیگران

 

اگر اپل واقعا خودرویی با راننده بسازد، قطعا گوی سبقت را از گوگل خواهد ربود. زیرا مشکل فنی تولید خودروهای خودکار یک مسئله است و مسائل حقوقی مرتبط با تردد این خودروها مشکل بزرگ دیگر. در صورت تصادف خودروی بدون راننده، مسئول کیست؟ بیمه‌ها چقدر به بیمه‌کردن این خودروها تمایل دارند؟ کشورهای مختلف چقدر از حضور این خودروها در خیابان‌ها استقبال می‌کنند؟ چقدر طول می‌کشد تا قوانین هماهنگ جهانی برای فروش این خودروها در همه کشورها تدوین شود؟ گوگل باید پیش از ارائه خودروی خودکار خود به بازار، این مسائل را حل کند.

به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به گرایش بازار، خودروسازان در سال‌های پیش رو چاره‌ای جز رقابت با امثال اپل و گوگل ندارند.


اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

مطالب مرتبط با اپل با iCar به سمت خودرو سازی می رود

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید