آیا گوشی های هوشمند از حمله مالورها (Malware) در امان هستند؟

اخبار فناوری اطلاعات 22 خرداد 94
آیا گوشی های هوشمند از حمله مالورها (Malware) در امان هستند؟
5 (100%) 1 vote

با گسترش دنیای فناوری روز به روز به تعداد کاربران گوشی های هوشمند و کامپیوترهای شخصی اضافه می شود و هرچه استفاده از فضای مجازی فراگیرتر می شود، میزان تهدیدها و خطرات ناشی از ویروس ها و مالورها و بدافزارها نیز افزایش می یابد. در این مقاله می خواهیم به ارتباط مالورها و گوشی های هوشمند بپردازیم. در ادامه با دبلیو موبایل همراه باشید.

malware

به گفته یکی از محققین حوزه امنیت به نام Charles Lever حمله مالورها به گوشی های هوشمند آنقدرها هم چشم گیر نیست و در بررسی 150 گوشی هوشمند در آمریکا، تنها 9.688 گوشی آلوده به مالور بوده اند. Lever دلیل کم بودن حمله مالورها را دو فروشگاه بزرگ آنلاین یعنی گوگل پلی و اپل استور می داند که تمامی نرم افزارها را پیش از ارائه برای دانلود، از لحاظ امنیتی چک می کنند. به گفته او اگر برای دانلود اپلیکیشن از فروشگاه های آنلاین دیگر استفاده می کنید از دردسرهای بزرگی استقبال کرده اید و باید ریسک خرید از فروشگاه های غیر قانونی را بپذیرید.

اما نمایندگان شرکت های خدمات امنیتی مانند Avast و Lookout با نظریه Lever مخالف هستند و معتقدند که دنیای گوشی های هوشمند بسیار نا امن است و تنها با خرید از فروشگاه های مطمئن نمی توان خطرات امنیتی را کاهش داد.
در ادامه به بررسی این دو گروه و نظریاتشان خواهیم پرداخت.

Lever معتقد است در آمریکا می توان مالورها را به ویروس ابولا تشبیه کرد چون مردم از گستردگی آن مطلع نیستند و بسیار اغراق آمیز در موردش حرف می زنند. او می گوید ابولا خطرناک هست اما درصد کمی از افراد در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

با وجود اینکه مالورها خطرناک هستند اما در زمینه امنیت سایبری یک تهدید جدی  به حساب نمی آیند چون عوامل دیگری نیز امنیت گوشی ها را به خطر می اندازد و مالورها تنها بخشی از این ماجرا هستند. حمله های هدفمند تهدیدهای جدی تری به حساب می آیند.

شرکت اوست (Avast)  معتقد است با افزایش روزافزون تعداد گوشی های هوشمند و کاربرانشان، تعداد مالورها نیز افزایش می یابد و بسیاری از کاربران نگران حمله مالورها به گوشی هایشان هستند پس نباید این موضوع را کم اهمیت جلوه داد.

تحلیل گر تهدیدات هوشمند شرکت اوست می گوید با این نظریه که کاربران باید از فروشگاه های معتبر استفاده کنند موافق است به این دلیل که چنین فضاهایی امن تر هستند اما همچنان نمی توان گفت این فروشگاه ها عاری از مالور هستند. تنها راه اطمینان صد در صدی از امنیت فروشگاه های آنلاین چک کردن تک تک برنامه های موجود در آنها است که در واقعیت عملی نیست. به اعتقاد او Lever تنها بخشی محدود از مالورها را بررسی کرده است. این بخش محدود مالورهایی هستند که با ناشران خود در ارتباط اند اما مانند مالورهایی که در صفحات پرداخت آنلاین وجود دارند، تعداد قابل توجهی مالور وجود دارد که هیچ گاه با ناشران ارتباط دوباره برقرار نمی کنند.

اوست و تیمش با نمونه هایی از مالورهای موبایل در پلی استور مواجه شده اند. برای مثال بازی کارتی Durak حاوی مالور بوده است، در این بازی یک ادور (Adware) تبلیغاتی پیام هشداری غیر واقعی برای کاربر نمایش داده می دهد که اگر آن را دنبال کند به ادور اجازه داده اید تا به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کند.

این مالور هنگام حمله همزمان به چند کاربر شناسایی شده و متخصصین فهمیده اند که برای مدتی طولانی در اپلیکیشن استور حضور داشته و کاربران زیادی را آلوده کرده است. با توجه به آمار اعلام شده از طرف گوگل، 5 تا 10 میلیون کاربر با این ادور مواجه شده اند. بنابراین تمام ادعاهای Lever مبنی بر کم اهمیت بودن خطرات مالورها رد می شود.
گفته می شود این تهدیدات جهانی است با این حال کاربران آمریکایی با مشکلات کمتری مواجه هستند. محدوده هایی خارج از آمریکا به خصوص آسیا و اروپای شرقی جایگاه اصلی این مالورهاست.

مجرمین سایبری در حال توسعه نمونه های کامپیوتری شایع برای گوشی های موبایل هستند و در تلاش بازتولید تروجان های سرویس های مالی مانند SpyEye و Zeus  با هدف سازگاری بر روی گوشی های موبایل هستند.
به دلیل فعال نبودن گوگل پلی در چین و با وجود تعداد زیاد کاربران اندرویدی، این کشور یکی از پرثمرترین آفرینندگان مالور است. گوگل پلی یک اپلیکیشن جهانی نیست و کشورهایی که از این سرویس بهره نمی برند در مقایسه با آمریکا در معرض حملات بیشتری قرار دارند. همچنین گوشی هایی که با سیستم عامل های قدیمی تر کار می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

اگر بدانید نویسندگان مالورها چگونه برنامه نویسی می کنند بیشتر نگران خواهید شد. هر روزه مجرمین سایبری بیشتر از تخریب کامپیوترها به تخریب گوشی های موبایل فکر می کنند و هدف گذاری های مشخصی دارند. تحقیقات نشان می دهد 80 درصد این مالورها مشتقات برنامه های دیگر هستند که نویسندگان مالورها آنها را خریداری کرده و با هدف تخریب سیستم ها باز نویسی شان می کنند که البته با آغاز سال جدید میلادی و تا کنون نیز نرم افزارهای باز نویسی شده زیادی آماده دانلود شدن هستند.

با وجود همه این خطرات راه های زیادی برای مقابله با بدافزارها وجود دارد که اکثر راهکارها در کامپیوتر و گوشی موبایل مشترک است. به توصیه متخصصین امنیت، کاربران باید مرتباً سیستم عامل خود را بروز رسانی کنند و برای حفاظت از گوشی ها و کامپیوترهای خود از یک نرم افزار امنیتی قوی مثل آنتی ویروس ها استفاده کنند. بهتر است کاربران گوشی های خود را به گونه ای تنظیم کنند که در هنگام روشن شدن دستگاه تقاضای پین کد داشته باشد و این مورد در سرقت ها نیز از گوشی شما محافظت خواهد کرد.

در پایان توصیه می شود تا حد ممکن به وای فای های عمومی و بدون رمز متصل نشوید.


اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

مطالب مرتبط با آیا گوشی های هوشمند از حمله مالورها (Malware) در امان هستند؟

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید