10 مارس ،سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان

اخبار فناوری اطلاعات 19 اسفند 93
10 مارس ،سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان
5 (100%) 1 vote

 10مارس ،سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان

_ اختراع تلفن در دوم ژوئن سال 1875 میلادی مصادف با 11 خرداد 1254 شمسی توسط  الکساندر گراهام بل با همکاری دوستش واتسون

_ اولین مکالمه تلفنی جهان در دهم مارس 1876 میلادی (1255 شمسی) توسط گراهام بل با عبارت  Mr Watson – Come here – I want to see you”

 


 

 

اولین تماس تلفنی

نحوه ی کار تلفن

اختراع تلفن نیز سرگذشتی بس دراز دارد. اکنون پیش از شرح داستان بجاست که اساس کار تلفن را بیان کنیم.

وقتی شما حرف می زنید ، هوا تارهای صوتی شما را می لرزاند .این ارتعاش از روی مولکول های هوا ،یکی پس از دیگری عبور می کند .بدینوسیله صدا از دهان شما خارج شده ، در فضا پخش می شود. کار اصلی تلفن این است که چون صدا از دهان شما خارج می شود با یک صفحه آلومینیومی برخورد می کند که در برابر دهان شما قرار گرفته ، این صفحه درست مانند مولکول های هوا مرتعش می شود، یعنی در اثر برخورد با صدای شما پس و پیش می رود و می لرزد.

 

ارتعاش صفحه ی آلومینیومی باعث ایجاد یک جریان متغیر و پر نوسان در خط تلفن می شود آن گاه همین ارتعاش ها در صفحه آلومینیومی دیگری که در برابر گوش شنونده قرار گرفته ،ایجاد نوسان می کنند و او حرف گوینده را می شنود . پس این درست مانند آن است که مولکول های هوا صدا را به گوش او رسانده باشد.

 

 الکساندر گراهام بل مخترع تلفن

 الکساندر گراهام بل مخترع تلفن

 

اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بل

حال که با اساس کار تلفن آشنا شدید ، برویم بر سر داستان اختراع تلفن و کسی که آن را اختراع کرد.
الکساندر گراهام بل (زادهٔ 3 مارس 1847 – درگذشتهٔ 2 اوت 1922)  مخترع تلفن است . وی در دوم ماه ژوئن 1875 (11 خرداد 1254 شمسی) در شهر بوستن مشغول انجام آزمایش هایی بود او می خواست ببیند که آیا می تواند چند پیام تلگرافی را در یک زمان بر روی یک خط مخابره کند ، در انجام این آزمایش دستیارش تامس واتسون نیز شرکت داشت. بل در اطاق گیرنده نشسته بود و واتسون در اطاق فرستنده .

 

واتسون به منظور ایجاد ارتعاش ، بی آن که دستوری از بل بگیرد ، میله ای فلزی را از جای در آورد و صدای گنگی ایجاد کرد .بل ناگهان سراسیمه وارد اطاق شد و بر واتسون نهیب زد که چرا خودسرانه کار می کند . اما در این حال ناگهان متوجه چیزی شد که برایش شگفت آور بود . او دید هنگامی که آن میله بر روی یک شیء مغناطیسی مرتعش می شود ، جریانی ایجاد می کند که به وسیله ی سیم قابل انتقال است . بر اثر همین جریان ، میله ای که در خود اطاق بل بود به ارتعاش در می آمد و صدای مبهمی را ایجاد می کرد .بر اثر این کشف ، روز بعد نخستین دستگاه تلفن در جهان ساخته شد . با این دستگاه صداهایی از طبفه بالای ساختمان به پایین مخابره می گردید.
یکسال بعد ، در روز دهم مارس 1876، نخستین جمله کامل از دستگاه تلفن به گوش رسید . آن جمله این بود :
Mr Watson – Come here – I want to see you”
«آقای واتسون بیا اینجا من با شما کار دارم . »!


اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

مطالب مرتبط با 10 مارس ،سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید