طرح رجیستر گوشی درست است یا غلط ؟

اخبار گوشی ها 26 بهمن 94
طرح رجیستر گوشی درست است یا غلط ؟
5 (100%) 4 votes

اگر این طرح با هدف مبارزه با قاچاق به صورت واقعی انجام می شد، می توانست موفق باشد. مثل بسیاری از کشورها همچون ترکیه که اکنون یک گوشی تا 10 روز مهلت رجیستری در شبکه را دارد و پس از آن در صورت عدم رجیستری، غیرفعال می شود.

ریجستر گوشی

تصمیم گیری های غلط دولت گذشته یکی از عوامل این نا به سامانی است. تا سال 85 واردات با تعرفه 4 درصدی انجام میشد و در این زمان هیچگونه قاچاقی در بازار گوشی موبایل وجود نداشت. اما سپس بدون کار کارشناسی و حداقل اخذ نظر از اتحادیه، با هدف حمایت از تولید داخل، تعرفه واردات گوشی به 6 درصد تغییر کرد و طی چند سال تا 60 درصد نیز افزایش یافت!

با این تصمیم، نه تنها تولید داخلی گوشی موبایل شکل نگرفت بلکه قاچاق گوشی که هزینه 6 تا 7درصدی دارد، نسبت به واردات رسمی توجیه اقتصادی پیدا کرد و باب شد. روند تصمیم گیری اشتباه دولت امسال نیز ادامه داشت و در شرایطی که تعرفه واردات رسمی 6 درصد و هزینه قاچاق 6 تا 7 بود و ترکیب این دو عامل به صورت ذاتی بازار گوشی را به سمت واردات رسمی هدایت می کرد، تصویب 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده افزون بر تعرفه 6 درصدی واردات بار دیگر قاچاق را به صرفه کرد.

سخن آخر
طرح رجیسترینگ موبایل از سوی مقامات دولتی زمان مطرح می شود که بالای75 درصد از سهم این بازار پرمصرف توسط فعالان غیرقانونی و یا به نوعی قاچاقچیان تامین می شود از این رو بر اساس طرح های شکست خورده قدیمی در بازار تلفن همراه کشور می توان به این نتیجه رسید که بهتر است دولت به جای اجرای طرح های شکست خورده به مبارزه جدی و علنی با قاچاقچیان این حوزه بپردازد.

اجرای این طرح بدون انجام کار کارشناسی و تخصصی و ایجاد ساختار های لازم فقط موجب بر هم ریختگی بازار و افزایش قیمت خواهد بود. در این میان فقط فروشندگان خرده صنف موبایل متضرر خواهند شد.

منبع : دبلیو موبایل به نقل از جامعه صنفی موبایل ایران


اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

مطالب مرتبط با طرح رجیستر گوشی درست است یا غلط ؟

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید