آموزش کامل نحوه شابلون زدن پایه های آی سی BGA

تعمیرات سخت افزاری گوشی 14 بهمن 94
آموزش کامل نحوه شابلون زدن پایه های آی سی BGA
4 (80%) 4 votes

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همکاران و کارآموزان و افراد علاقه مند به تعمیرات تلفن های همراه ، در این آموزش می خواهیم نحوه صحیح شابلون زدن آی سی های BGA که بیشتر بر روی برد های گوشی های موبایل استفاده می گردند را آموزش دهیم . هرچند خود بنده به شخصه از این روش شابلون زنی استفاده نمی کنم ولی بسیاری از افراد و همکاران هنگام تعمیرات از این روش بهره می برند . خوب بریم سراغ آموزش شابلون زنی آی سی ها …

ریبال و شابلون زنی آی سی

قبل از شروع کار توجه داشته باشید که این آموزش مختص همکاران و کارآموزانی هست که ابزارآلات فوق را بصورت کامل در اختیار دارند و در کل به انجام کارهای اولیه وارد هستند و از شما کاربر خانگی خواهشمندیم در صورت نداشتن تجربه و ابزار کافی دست به انجام این کار نشوید در غیر اینصورت هر گونه مشکل و خرابی ناشی از کار تنها بر عهده شخص شماست و هیچ شخص و سایتی مسئول مشکلات بوجود آمده نیست .

 

لوازم مورد نیاز:

1- شابلون

مشخصات شابلون مورد نیاز:

1-حدالامکان از شابلونی استفاده کنید که ضخیم نباشد .دلیل این امر اینست که ضخامت شابلون که زیاد باشد پایه های ایسی بلند شده و زمانی که روی برد نصب میشود احتمال به هم چسبیدگی دارند.
2-حدالامکان از شابلونی استفاده کنید که با چیدمان پایه های ایسی مورد نظر یکی باشد.دلیل این امر اینست که زمانی که چیدمان پایه ایسی با شابلون ناخوانا باشد در زمان هیت دادن برای ذوب کردن خمیر قلع سوراخهایی که در زیر انها پایه ای وجود ندارد به اصطلاح قل خورده از سوراخهای شابلون بیرون امده و بر روی پایه های دیگر ایسی چسبیده و پایه را خراب میکند.
نکته: اگر شابلون همخوان با پایه ایسی را نداشتید ودر زمان هیت دادن سوراخهای فاقد پایه ایسی در زیر انها قل خورد قبل از بیرون امدن هیت را کنار برده با هویه پایه اضافی را بر دارید یا درجه هیتر را کم کرده با صبر هیت دهید یا هیت دادن را قطع و وصل کنید .
3-از شابلونی استفاده کنید که سوراخهای مناسب داشته باشد و سوراخ ان به صورت 8 نباشد دلیل این امر اینست که اگر سوراخ شابلون یکدست نباشد به صورت خزینه ای یا 8 باشد بعد از هیت دادن و چسبیدن پایه ها روی ایسی خود ایسی در اخر کار به سختی از شابلون جدا شده و باعث کنده شدن پایه های ایسی میشود.

 

2-کاردک :
کاردک برای مالیدن خمیر قلع بر روی شابلون استفاده میشود دقیقا مثل بتونه کاری.
برای کاردک میتوانید از خود کاردک شابلون تیغ کاتر و یا هر شی که لبه صافی دارد استفاده کنید.

 

3-خمیر قلع :
خمیر قلع مورد نیاز رو حتما از جنس خوب و نرم استفاده کنید اگر هم نرم نبود هیت را روی 200 درجه گذاشته کمی خمیر را گرم کنید خمیر نرم میشود. برای نگهداری خمیر قلع و جلوگیری از سفت شدن و خشک شدن بعد از هر بار استفاده درب انرا با پلاستیک عایق کنید تا هوا وارد نشود و اگر امکان داشت در یخچال نگهداری شود.

 

طریقه شابلون زدن :

همانطور که میدانید شابلون از جنس فلز میباشد فلز در مقابل حرارت از خود واکنش نشان میدهد.
قبل از شروع کار با هیتر به شابلون حرارت دهید و ببینید شابلون به کدام طرف باد میکند و برامدگی پیدا میکند ایسی را روی برامدگی قرار دهید یعنی سطح کار شما و جایی که باید خمیر بمالید سطح فرو رفته باشد.دلیل این امر اینست که اگر شما بر عکس این کار را انجام دهید و ایسی را روی فرو رفتگی شابلون بچسبانید بعد از مالیدن خمیر و شروع به هیت دادن شابلون کنید شابلون از روی ایسی باد کرده و پایه ها به هم میریزند اما یک کار دیگر نیز این هست که همیشه ایسی را از طرفی که روی شابلون نوشته دارد بچسبانیم.قلع های روی ایسی را با نوک هویه از روی ایسی جمع کنید دلیل این امر اینست که پایه های موجود روی ایسی قرار گرفتن درست ایسی در زیر سوراخهای شابلون جلوگیری میکنند.

ایسی را با مسواک و مواد شوینده کاملا بشویید زیرا اگر ایسی کثیف باشد قلع های موجود در خمیر قلع به درستی به پایه های ایسی نمیچسبد .ایسی را روی یک تکه چسب کاغذی بچسبانید ایسی را در زیر سوراخهای شابلون قرار دهید دقت کنید پایه های ایسی از روی شابلون درست به چشم بخورد و دقیقا میزان باشد چسب را روی ایسی و شابلون بچسبانید دقت کنید ایسی به درستی روی شابلون بچسبد و فاصله نداشته باشد.

خمیر قلع را روی شابلون با کاردک به ارامی و حوصله بمالید نیازی به عجله و با فشار دادن کاردک بر روی شابلون نیست دقت کنید تمامی سوراخها یک رو ویکدست پر از خمیر شوند بعد اضافات خمیر را جمع کنید. پنس را بر روی شابلون اطراف ایسی گذاشته و تا اخر هیت دادن فشار دهید و بعد از هیت دادن سریع ایسی را از روی شابلون بردارید چون اگر ایسی سرد شود دیگر از روی شابلون کنده نمی شود درجه هیت را روی 300 تا 350 برای شابلون هایی که همخوانی با پایه های ایسی ندارند و برای شابلون هایی همخوانی با پایه ایسی روی 400 درجه میگذارید. پس از ذوب شدن خمیر قلع باز هم چند ثانیه ای به هیت دادن ادامه دهید تا قلع ها به درستی به ایسی بچسبند. بعد از هیت دادن ایسی روی شابلون به سرعت چسب و ایسی را از روی شابلون جدا کنید و روی شابلون وزیر شابلون اطراف ایسی را کاملا با شوینده ومسواک بشویید بعد از جدا کردن ایسی کاملا پایه های ایسی را شستشو داده وبعد کمی خمیر فلکس روی ان مالیده و کمی انرا هیت میدهید.دلیل این کار اینست که اگر احتمالا ایسی در زیر سوراخهای شابلون کج قرار گرفته بوده باشد پایه ها هم کج بر روی ایسی چسبیده اند با این کار پایه ها به جای خود بر میگردند.

 

شما روش های بهتری جهت انجام این کار دارید ؟ لطفا به ما در تکمیل این آموزش کمک کنید و نظر خود را درج کنید .

اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید

 1. مهدی شکیبا گفت:

  داداش عالی . هم اطلاعات سایت ت و هم توضیحات
  فقط اینکه شماتیک نقشه های گوشی های جدیدم برامون بزار
  ممنونم از زحمات ت

 2. حسن شریف گفت:

  با عرض سلام و خدا قوت.واقعا نکات تعمیری خوبی ارایه داده شده است.متشکرم بسیار.

 3. حسین ابراهیمی گفت:

  سلام.
  خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدی که ارایه دادید

 4. کامران 57 گفت:

  خسته نباشید اگه بغیر از استفاده از شابلون راه دیگه ای هم هست در صورت امکان اونم توضیح بدین و خیلی ممنون از موضوعاتی که ارایه میدین