توافق ایران با شرکت تلگرام با اهداف خاص

اخبار اپلیکیشن ها 12 مهر 94
توافق ایران با شرکت تلگرام با اهداف خاص
5 (100%) 2 votes

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک «منبع آگاه» ناشناس اعلام کرد که شرکت تلگرام پس از «مذاکراتی» با مقام‌های جمهوری اسلامی، «به‌زودی» برخی از سرور‌های خود را در داخل ایران «مستقر خواهد کرد».

به گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود چند هفته پیش در نامه‌ای به شرکت تلگرام خواستار «ایجاد محدودیت» در دسترسی کاربران ایرانی به «برخی از کاربرد‌های» این برنامه پیام‌ رسان شده است.

وب‌سایت این کمپین همچنین به نقل از یک «منبع آگاه» ناشناس اعلام کرد که شرکت تلگرام بر اساس «مذاکراتی» که با مقامات ایرانی داشته «به‌زودی برخی از سرور‌های خود را برای بهبود بخشیدن به سرعت و خدمات به کاربران ایرانی در داخل کشور مستقر خواهد کرد».

مسنجر تلگرام ایران

در ماه‌های گذشته دسترسی به شبکه اجتماعی تلفن همراه تلگرام در ایران با اختلال روبه‌رو شده و شایعه مسدود شدن آن نیز مطرح شده است.

 

پس از این گزارش، محمود واعظی، وزیر ارتباطات، «محدودیت یا فیلتر شدن» این شبکه تلفن همراه از سوی این وزارتخانه را «شایعه‌‌ای» خواند که «به هیچ وجه واقعیت ندارد».

یک روز پس از آن نیز محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: «نامه‌ای رسمی به تلگرام زدیم و در آن گفته‌ایم که شبکه شما در ایران مشکل دارد، بیایید بنشینیم مشکلات را حل کنیم.»

در همین حال کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از شرکت تلگرام و دیگر شرکت‌هایی که قصد گشایش دفتر و انتقال تاسیسات فنی خود به ایران را دارند خواست تا با انتشار «گزارش شفافیت»، به صورت «دوره‌ای و منظم»، به کاربران ایرانی «در مورد شفافیت و حفظ حقوق آنها» اطمینان بدهند.

به گفته وب‌سایت این کمپین، برنامه تلگرام به دلیل «امنیت مناسب» محبوبیت «بسیاری زیادی» در بین کاربران ایرانی از جمله فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی دارد.

پس از مشکلات به وجود آمده برای اپلیکیشن وایبر، اپلیکیشن تلگرام یکی از رایج‌ترین نرم‌افزارهای ارتباطی در ایران است که علاوه بر ارتباطات فردی، گروه‌های زیادی نیز در آن توسط کاربران ایرانی ایجاد شده است.

از ابتدای دولت حسن روحانی بحث بر سر دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی بالا گرفته است.

در همین حال مقامات وزارت ارتباطات ایران در ماه‌های گذشته از اجرای طرح «فیلترینگ هوشمند» خبر داده‌اند که بر اساس آن دسترسی به هیچ وب‌‌سایتی به طور کامل محدود نمی‌شود، بلکه بخشی از محتوای سایت که توسط این نرم‌افزار مشخص شده از دسترسی کاربران ایرانی خارج خواهد شد.

حتی در چند روز گذشته نیز برای تایید شماره تلفن در هنگام ثبت نام جهت تایید اعتبار با شماره ایرانی 98+ با اشخاص تماس گرفته شده است که نشانی از قرار داد می باشد .

 

منبع : رادیو فردا


اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

مطالب مرتبط با توافق ایران با شرکت تلگرام با اهداف خاص

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید