سرمایه گذاری در ویندوز موبایل برای سوددهی نیست، بلکه کاملا راهبردی است

اخبار کمپانی ها 10 آبان 95
Rate this post

با توجه به سقوط سهم ویندوز ۱۰ موبایل در بازار تلفن های هوشمند، خیلی از اصحاب رسانه و کاربران سوال می کنند که چرا مایکروسافت کماکان در عوض تمرکز برای ارائه سرویس های خود در سایر اکوسیستم های موبایلی یا حتی عرضه یک تلفن همراه به همراه ویندوز بر پایه معماری x86 به سرمایه‏گذاری در این سیستم عامل اصرار دارد؟ جواب این پرسش را در مصاحبه تری مایرسن، شخص دوم در مایکروسافت با ZNet می توان یافت.

whartonbrooks-windows-10

او در این مصاحبه گفت که ویندوز ۱۰ موبایل برای مایکروسافت یک حیطه راهبردی محسوب می شود. به این معنی که وجود ویندوز ۱۰ موبایل تنها راه حفظ آن ها در فناوری های مرتبط با معماری ARM و تلفن های همراه است و در غیر این صورت مجددا سال‏ها طول خواهد کشید تا مایکروسافت بنیانی دیگر را در این زمینه بنا نهد. او در ادامه گفت:

از منظر فنی دو بخش ویندوز موبایل را از دیگر محصولات ما متمایز می سازد. اول قابلیت استفاده از شبکه مخابراطی و دیگری وجود پردازنده ARM درآنها و من فکر می کنم که هم شبکه های مخابراطی، هم پردازنده های ARM نقش پر رنگی را در فناوری های آتی ایفا خواهند کرد. این بسیار سخت و در واقع بسیار، بسیار سخت است که بخواهیم از ابتدا شروع کنیم.

در واقع درسی که مایکروسافت بعد از راه اندازی ویندوز موبایل از نسخه ۶.۵ به نسخه ویندوزفون ۷ در سال ۲۰۰۹ (در مدت دو سال) فرا گرفت این بود که ارائه دستگاهی موبایلی که با فناوری ۴G و در آینده ۵G بتواند عمل کند و جا انداختن آن از نقطه صفر کاری بسیار دشوار است. مایرسن توضیح داد که سرمایه گذاری با هدف رشد در بازار برای آن ها بسیار آسان است اما سرمایه گذاری آن ها برای نگه داری و توسعه ظرفیت هایی راهبردی در آینده است و این می تواند دشوار باشد:

گاهی تصمیم دارید سرمایه خود را برای رشد در بازار هزینه کنید و این آسان است. اما زمانی که در راستای اهداف فنی راهبردی سرمایه گذاری می کنید، مردم شما را تحت فشار می گذارند. من فکر نمی کنم درباره نقش معماری ARM در آینده فناوری شبهه ای وجود داشته باشد و من فکر می کنم فناوری شبکه های مخابراطی نیز نقشی به همین پر رنگی خواهند داشت.

متاسفانه مشخص نیست که مایکروسافت قصد یک عقب گرد را دارد، که در این صورت بایستی ویندوز ۱۰ را به سمت معماری ARM سوق دهد (مانند کاری که پیش‏تر با ویندوز RT انجام داد)، یا برنامه ای بزرگ‏تر برای بازگشتی شکوه‏مند در ویندوز موبایل را در سر می پروراند. در هر صورت حق با تری مایرسن است، تعطیلی ویندوز موبایل هر دوی این نقشه ها را هرچه بیش‏تر دشوار می کند.

اگر مطالب سایت دبلیوموبایل برایتان مفید بود لطفا عضو کانال تلگرام سایت شوید .

https://telegram.me/wmobile

هر هفته به اعضای کانال یک دستگاه تبلت به قید قرعه اهدا می شود .

نظرات خود را در رابطه با این موضوع درمیان بگذارید